Otvorený list členom a sympatizantom SDKÚ-DS

Milí priatelia,

v utorok 11. októbra 2011 bola v hlasovaní v NR SR vyslovená nedôvera vláde SR. K pádu vlády viedla politická nezodpovednosť a hazard zo strany Richarda Sulíka. Samotné spojenie hlasovania o eurovale s dôverou vláde, ktoré navrhla predsedníčka vlády SR Iveta Radičová bolo v danej situácií nevyhnutnosťou. Vláda, ktorá hazardérstvom a nezodpovednosťou jedného koaličného partnera potopí nevyhnutný projekt záchrany Európy a našej spoločnej meny, nemôže ďalej vládnuť. Tento hazard vedie k politickým a ekonomickým škodám. Bráni nevyhnutnému európskemu ekonomickému dialógu a poškodzuje ekonomicky každého občana Slovenskej republiky.
 
Počas vlády Ivety Radičovej malo Slovensko nádej, že zvládne nadchádzajúce bolestivé obdobie hlbokej ekonomickej krízy, ktorá sa od roku 2008 stále neskončila. Naopak výrazne sa prehĺbila. Neschválenie eurovalu by pre Slovensko znamenalo namiesto pokoja a stability vyradenie zo spoločenstva eurozóny a s veľkou pravdepodobnosťou aj z Európskej únie. Pod toto sa žiaden premiér ani premiérka nemohli podpísať. Pád vlády bola cena, ktorú sme museli zaplatiť za to, aby euroval čo najskôr prešiel, a aby Slovensko nezostalo niekde na okraji Európy. Aby sa opäť nestalo čiernou dierou niekde na periférii tohto sveta. A bolo to tiež nevyhnutné preto, aby sme nesklamali nádeje občanov Slovenska, ktoré do nás v poslednom viac ako desaťročí vkladali, a ktorí veria v zodpovednú a reformnú politiku.
 
Pre našu politickú stranu bolo vždy na prvom mieste Slovensko. Tak je tomu aj dnes. Tak tomu bolo aj pri hlasovaní o eurovale. Náš koaličný partner SaS bohužiaľ povýšil svoje stranícke záujmy nad životný záujem Slovenska. Myslí si, že jeho preferencie sú dôležitejšie ako politická stabilita a zápas s krízou. Možno počítal s tým, že práve ním vyvolaný chaos mu pomôže. Ale veľmi sa prerátal. Odteraz už navždy zostane nedôveryhodným partnerom pre kohokoľvek. 
 
Ako členovia vlády za SDKÚ – DS prijímame rozhodnutie Národnej rady SR so vztýčenou hlavou. Za rok a pol sme odviedli prácu, pod ktorú sa všetci hrdo podpíšeme. Táto vláda bola zodpovednou a reformnou vládou, ktorá konsolidovala verejné financie a spúšťala reformy. Reformovali sme súdnictvo, prijali sme množstvo antikorupčných zákonov a zákonov, ktoré položili základ pre otvorenú a transparentnú politiku.
 
Milí priatelia,
 
SDKÚ – DS sa cíti silná, zomknutá a veľmi zjednotená. Nevzdáme sa a pokračujeme ďalej. SDKÚ – DS je a bola stranou reforiem a zodpovednosti, ktorá vždy drží svoje slovo. Tak pred voľbami ako aj po voľbách. Nedajte sa zmiasť tými, ktorí klamú, že euroval bol o pôžičke Grécku. Nebol. Bol o ďalšej perspektíve Európy a našej vlasti. Je o našej budúcnosti a bol len prvým krokom na ďalšej nevyhnutnej ceste reforiem a zodpovednosti. Je to mechanizmus, ktorý má zabrániť šíreniu dlhovej krízy, pretože čím viac krajín sa v nej ocitne, tým menej práce bude u nás doma – na našom Slovensku. 
 
V SDKÚ – DS sme sa nevzdávali ani v minulosti. Napriek všetkým ťažkým časom, ktoré sme prežili, sme už trikrát zostavovali vládu SR. A sľubujeme vám, že urobíme aj dnes všetko preto, aby Slovensko aj v ťažkých časoch krízy a nestability bolo miestom, kde sa oplatí žiť, a na ktoré môžeme byť právom hrdí.
 
 
S úctou
 
Iveta Radičová, Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš, Lucia Žitňanská, Eugen Jurzyca

 

Otvorený list SDKÚ - DS (časť 1) Otvorený list SDKÚ - DS (časť 2) Otvorený list SDKÚ - DS (celý)

Naspäť