Čestný muž hrá férovo aj vo voľbách

Vážení Žilinčania,

je prirodzené, že pred voľbami sa noviny hemžia zaplatenými PR článkami a inzerátmi všetkých kandidátov. Tí, ktorí chcú získať primátorské kreslo sa musia vyhraniť voči existujúcemu primátorovi a poukázať hlavne na chyby a nedostatky. Viem, že sa nám nie vždy podarilo všetko stopercentne a že sme urobili aj chyby. Do nadchádzajúcich volieb ideme s jasnou víziou, skúsenosťami z neľahkého predchádzajúceho obdobia, s pokorou a snahou robiť veci ešte lepšie.

Mnohí protikandidáti v týchto voľbách zvolili negatívnu kampaň. Otázkou je, či hrajú férovo a pracujú s overenými a pravdivými informáciami, alebo sa uchyľujú k výmyslom, lebo im  neostáva nič iné, len na seba upozorniť prekrútenými informáciami, bombastickými výmyslami a klamstvami.

Politický boj často obchádza etiku. Vážim si politických oponentov, ktorých kritické postoje vychádzajú z potvrdených a pravdivých faktov a hrajú čestne. Ale čo robiť, ak sa súboj realizuje cez podpásové, až nezákonné údery? Mám sa nechať zatiahnuť do nekonečného vysvetľovania a pristúpiť na nerovný boj obhajovania pravdy proti stále sa opakujúcim dezinformáciám? Mám pristúpiť na súboj, kde súper používa nelegálne zbrane ako sú klamstvo, manipulácia, porušovanie prezumpcie neviny? Mám sa znížiť na rovnakú úroveň? Práve o toto totiž protikandidátom neraz ide. Ja to však nemám v povahe.

V novinách a na anonymných letákoch, internetových diskusiách som sa v posledných týždňoch dočítal množstvo neprávd a zavádzajúcich vyhlásení na moju adresu alebo na adresu mojich kolegov. Uvediem to na dvoch príkladoch – vraj sme predali park na Studničkách. Ľahko sa dá overiť, že žiaden park sa nepredal. Každý predaj mestského majetku musí schváliť mestské zastupiteľstvo. Nikdy sme o predaji parku ani neuvažovali. Je to lož. Nepravdivo boli podané aj informácie o zadlženosti Žiliny, ktorú sme vraj ešte prehĺbili. Opak je pravdou. Dlh po bývalom vedení, ktorý sa dostal pod hranicu nútenej správy sme my museli splácať a oproti r. 2006 sme ho znížili o 3 milióny eur (100 mil Sk). A to aj napriek dedičstvu nezaplatených miliónových faktúr či kríze, ktorá dostala viaceré mestá na kolená. Mesto hospodári transparentne a navyše investuje nemálo prostriedkov do oblastí, ktoré boli dlhé roky zanedbávané. Takto by som mohol pokračovať vysvetľovaním desiatok výmyslov, ktoré sa publikujú, schránkujú či rozprávajú.

Na takéto neférové taktiky odmietam pristúpiť. Vážim si hodnotu slobody a slobodu vyjadrovania, všetko má však svoju mieru. Vydržím a nedám sa vtiahnuť do tohto nerovného politického boja. Verím v zdravý úsudok voličov. Mohol by som podať minimálne 5 trestných oznámení na konkrétne osoby, ktoré bez hanby uverejnili v médiách alebo na internete absolútne klamstvá. Nepotrebujem získať za každú cenu vynútené ospravedlnenie od ľudí, pre ktorých sú férová otvorená politika a priamy chlapský postoj neznáme pojmy.

Ďakujem za Vašu podporu a Váš hlas. Nezostaňte doma a vyjadrite sa v sobotu 27. novembra. Verím, že Vám cesta Žiliny nie je ľahostajná.

Ivan Harman
 

Naspäť