Stanovisko Ivana Harmana ku „Verejnej výzve“

Dnes som bol zvláštnym spôsobom vyzvaný, aby som odstúpil z kandidátky a podporil vo voľbách na primátora mesta Žilina Ľubomíra Bažíka. Ku tejto výzve uvádzam moje nasledovné stanovisko.
 
Túto výzvu považujem za súčasť Bažíkovej volebnej kampane a svojskú formu ako sa zviditeľniť pred voľbami. Vybrali si však veľmi zvláštny spôsob. Ten totiž svedčí o tom, že sami autori výzvy nemajú žiadnu konštruktívnu ponuku pre Žilinu a myslím si, že si neveria a už hľadajú vinníka svojho volebného neúspechu.
 
Ľubomír Bažík je outsajder týchto komunálnych volieb. Vo voľbách nemôže uspieť a preto sa teraz uchyľuje ku týmto hysterickým reakciám. Dopredu hľadá vinníka svojho neúspechu a neúspechu celej koalície, ktorá ho podporuje. Nehovorím do vetra. Mám k dispozícii exaktné údaje, na základe ktorých si to môžem dovoliť tvrdiť. Disponujem niekoľkými rozsiahlymi prieskumami verejnej mienky, napríklad jeden z obdobia február - marec 2010 a jeden absolútne čerstvý z týchto dní. Ani v jednom z nich Ľubomír Bažík nie je favoritom občanov v týchto voľbách, za primátora mesta Žilina je nezvoliteľný. A nepomôže mu ani podpora desiatich politických strán a nepomôže mu ani keby sa, obrazne povedané, desať primátorských kandidátov vzdalo. Nemôže vyhrať z jednoduchého dôvodu: v Žiline je totiž Ľubomír Bažík známy len svojou minulou nie veľmi šťastnou politickou činnosťou.

Len na osvieženie pamäti pripomeniem, že Ľubomír Bažík v komunálnych voľbách 2002 kandidoval do Mestského zastupiteľstva za SNS (!) a za túto stranu bol aj zvolený. A ku tomuto obdobiu sa viaže, v Žiline už legendárny spôsob schvaľovania plateného parkovania v Žiline a nevýhodných vzťahov medzi mestom a Parkovacou spoločnosťou. Rokovanie Mestského zastupiteľstva, ktoré malo rozhodnúť o tomto bode bolo zablokované odchodom poslancov za SDKÚ z rokovania. V tom čase bol Ľubomír Bažík na dovolenke na Liptove a primátor Slota poslal po neho auto, aby ho doviezlo na rokovanie Mestského zastupiteľstva a práve hlasom Ľubomíra Bažíka sa rokovanie odblokovalo a bol schválený pre mesto a jeho občanov absolútne nevýhodný systém plateného parkovania v Žiline.
 
V Žiline sú známe politické koketérie Ľubomíra Bažíka s rôznymi stranami, okrem už spomínanej SNS, koketoval aj s viacerými inými, spomeniem napríklad SDKÚ, keďže som mu osobne odovzdal prihlášku, v roku 2005 kandidoval do VÚC ako nezávislý s podporou vtedajšieho kandidáta na župana Tibora Michalka (neskoršieho krajského tajomníka HZDS) a jeho iniciatívy Ľudia Severu, aby napokon, ako zvolený poslanec VÚC skončil v KDH.
 
Súčasná kandidatúra Ľubomíra Bažíka na post primátora mesta Žilina nie je výsledkom žiadnej racionálnej úvahy a politického realizmu, ale naopak, politikárčenia a osobnej frustrácie jeho a niektorých ďalších „nezávislých“ poslancov Mestského zastupiteľstva v Žiline, ktorí boli zvolení za poslancov vo voľbách 2006 na kandidátke SDKÚ. A tomuto sa hovorí politikárčenie.
 
Ja vo svojej práci primátora nepolitikárčim, ponúkam jasné riešenia a hodnoty. Ponúkam reálnu skúsenosť s nie ľahkým štvorročným riadením mesta a nezakrývam sa barličkami politických strán, ale výsledkami práce. A o tom, či sú dostatočné, alebo nie, rozhodnú Žilinčania vo voľbách.
 
Ak autori vo svojej výzve apelujú na zodpovednosť a politický realizmus, nuž musím skonštatovať, že toto práve Ľubomírovi Bažíkovi chýba. Svojou politickou činnosťou, či už vedome, alebo nevedome, dláždi cestu úplne inej politickej sile, či kandidátovi so zásadne odlišnými hodnotami. A to by znamenalo zastavenie cesty, po ktorej sme posledné štyri roky kráčali. Stretnutia s ľuďmi a ich reakcie ma presviedčajú o tom, že táto cesta je v prospech Žilinčanov.      
 
Ponúkam riešenia reálnych problémov, ktoré trápia Žilinčanov, Ľubomír Bažík zatiaľ prináša len zvláštne formy predvolebného zviditeľňovania sa. Nie som tu kvôli politickým stranám, ale pre všetkých občanov bez ohľadu na politické tričko. A toto zrejme Ľubomír Bažík a skupinka okolo neho ešte nepochopili.  
 
A na záver už len úsmevná úvaha (otázka). Podľa textu výzvy som za svoju činnosť vo funkcii primátora nie hodný podpory autorov výzvy, ktorí ma „nemôžu a nechcú podporiť“. Je zvláštne a úsmevné, ak sa uchádzajú o moju podporu pre Ľubomíra Bažíka. Uznávajú teda, že som vo verejnosti rešpektovaný? A že som robil aj prospešné veci? Keďže sa chcú oprieť o moju autoritu a verejnú podporu.
 
Ivan Harman
 
V Žiline 14.10.2010

 

Konferencia Miestneho zväzu SDKÚ-DS v Žiline, 15.10.2010

VYHLÁSENIEKonferencia Miestneho zväzu (MsZ) SDKÚ-DS v Žiline vyjadruje plnú politickú podporu kandidátovi SDKÚ-DS v Žiline, Ivanovi Harmanovi, na primátora mesta Žilina v blížiacich sa komunálnych voľbách 2010 ako aj všetkým kandidátom na poslancov do mestského zastupiteľstva v Žiline na kandidátke SDKÚ-DS.

Zároveň vyzýva Ivana Harmana, aby sa v žiadnom prípade nevzdal svojej kandidatúry v prospech akýchkoľvek iných kandidátov.

Konferencia MsZ SDKÚ-DS v Žiline je presvedčená o dobre vykonanej práci primátora Ivana Harmana počas celých štyroch rokoch jeho pôsobenia vo funkcii v prospech mesta Žilina, čo považuje zároveň za vážny morálny záväzok voči občanom v nadchádzajúcich komunálnych voľbách.

Členovia konferencie MsZ zároveň vyjadrujú poľutovanie nad aktivitami niektorých svojich individuálnych členov, ktorí pred voľbami oficiálne podporujú kandidátov iných politických strán, pričom žiadajú Predsedníctvo MsZ SDKÚ-DS v Žiline, aby v týchto prípadoch konalo v zmysle Stanov SDKÚ-DS, aby nedochádzalo k poškodzovaniu SDKÚ-DS v Žiline.

 

 

 

Naspäť