Štvorkolky likvidujú psie exkrementy i drobný odpad

Niektorí ľudia na nich pokrikujú, že na trávniku nemajú čo robiť, iní im ukazujú, kam ešte majú ísť. Na sídliskách a v parkoch štvorkolky s vysávačmi likvidujú zvieracie exkrementy, mestské časti križujú netradičné motorové vysávače.
 
 „Robili sme prieskum, čo Žilinčanov najviac trápi. Po vyhodnotení sme zistili, že jedna z najproblematickejších tém sú práve psie exkrementy. Vnímali sme to ako veľkú výzvu, rovnako ako pri parkovacích plochách alebo zberných dvoroch. Bolo treba konať. Konzultovali sme to s odborníkmi a porovnávali so skúsenosťami z iných miest. Napokon sme zrealizovali výberové konanie a začalo sa čistiť,“ konštatoval primátor Ivan Harman.
 
Zvedavé a prekvapené pohľady, pobehujúce deti. „Tam choď ešte za lavičku,“ kričí z okna na najväčšom sídlisku sympatický päťdesiatnik Adam. „Všeličo zažívame, ľudia sú prekvapení. Myslia si, že zničíme trávnik, vypytujú sa, niektorí nás aj pochvália,“ hovorí Dušan, ktorý obsluhuje štvorkolku a keď na to príde, tak aj trpezlivo vysvetľuje.         
 
„Štvorkolky majú v sebe vysielač na GPS signál, takže odborné zložky úradu, ale aj ja  priamo na radnici,  vidíme na svojich počítačoch, kde sa mobilné vysávače  aktuálne nachádzajú. Zriadili sme aj bezplatnú telefonickú linku a e-mailový kontakt, kde sa dá nahlásiť odpad po štvornohých miláčikoch, ale aj výskyt túlavých psov. Ide predovšetkým o nahlasovanie hygienicky alebo esteticky citlivých miest ako sú napríklad detské pieskoviská, ihriská, okolie škôl alebo pamätníky,“ dodal primátor.  
 
Viete že:  

  • mobilné zariadenie (pracovná štvorkolka s vysávačom) spracuje plochu 6 000 m2 za hodinu
  • zvieracie exkrementy sú likvidované za „suchého“ počasia - pri rozmočenom trávniku by sa ničila zeleň (dá sa vysávať aj v zime, keď je „suchá zima“ alebo zamrznutá zem) 
  • čistí sa aj drobný odpad (zbierajú sa napr. PET fľaše)
  • rozsah výkonu služieb bude minimálne 650 hodín ročne
  • na psie exkrementy v októbri bude k dispozícií 50 nových špeciálnych košov
  • bezplatná linka telefonická 0800 183 833 slúži na nahlasovanie exkrementov, linka slúži aj na nahlasovanie túlavých psov
  • e-mail: pes@zilina.sk

Na otázky o psoch v meste, nových opatreniach, informačnej kampani ale aj nulovej tolerancii odpovedal primátor Ivan Harman.
 
Viackrát ste prezentovali prieskum, z ktorého vychádzate pri zavádzaní noviniek v oblasti, ktorá názorovo rozdeľuje  verejnosť. Nemali ste obavy, že  vstupujete na horúcu pôdu alebo povestný tenký ľad?      
 
Je pravda, že problematiku psov dlhé roky nikto neriešil. Ale kto sa bojí, nesmie ísť do lesa. Takáto vážna téma sa nedá riešiť zo dňa na deň. Takže to čo sa teraz deje, je výsledkom niekoľkoročnej práce.          
 
Dávajú sa nové koše, sáčky, vysáva sa. Budú aj pokuty?

 
IH: Vždy som bol zástanca dialógu a myšlienky, že prevencia je dôležitejšia ako represia. Samozrejme je aj hranica, za ktorú sa už nedá ísť. Po viacerých konzultáciách s občanmi - psičkármi, rodičmi a kynológmi sme ponúkli riešenie. O systéme opatrení, zodpovednom správaní, ale aj o dodržiavaní pravidiel budeme so Žilinčanmi od polovice októbra intenzívne komunikovať. Prebehne informačná kampaň. Budeme sa rozprávať a  rozdávať rôzne materiály. Potom však príde nulová tolerancia. Inak sa to ani nedá, každá hra má svoje pravidlá.             
 
Ponúkli ste niekoľko riešení, ale čo ďalej?
 
Máme v pláne urobiť venčoviská na žilinských sídliskách. Pripravuje sa pilotný projekt na Hájiku. Uvidíme ako sa osvedčí. Ako ste v úvode spomenuli, názory sa rôznia. Aj sami psičkári majú často krát diametrálne odlišné predstavy, ako riešiť celý komplex problémov spojený s chovom a pohybom psov v meste. Nie je jednoduché hľadať kompromis, ale skúšame to.

Čo považujete za najväčší problém?

Treba povedať, že problém poväčšine nespôsobujú samotné psy, ale nedisciplinovaní majitelia alebo napríklad rodičia, ktorí kúpia deťom psíka v dobrej viere. Je veľmi smutné, keď ich „hračka“ omrzí a psík končí odložený na ulici. Mesto potom musí riešiť dôsledky tohto nezodpovedného správania.  
            
Za rozhovor ďakuje Erik Zuziak.

 

 

Naspäť